UMELÁ TRÁVA

Umelé trávniky - sú koberce zo špeciálnych vlákien, ktoré sa plošne lepia ku sebe. Farebné čiarovanie jednotlivých športov sa do trávnika buď všíva pri výrobe alebo vlepuje pri pokládke. Trávniky sa vyrábajú vo viacerých hrúbkach od 10 mm až do 20 mm a s rôznymi množstvami vpichov (hustotou vlákien), čím  je možné čiastočne ovplyvniť rýchlosť povrchu pre tenis.Aby bol umelý trávnik kompletný, je nutné do neho zapracovať nosnú  vrstvu z jemného sušeného kremičitého piesku, podľa typu: od 5 do 30kg/m2. Táto vrstva rádovo v tonách, trávnik zároveň zaťažuje a tak ho na podklade drží vlastnou váhou.

U špeciálnych futbalových trávnikov, (tzv. 3. generácie) sa naviac kombinuje vsyp pieskový s gumovým granulátom, zaisťujúcím ešte lepšiu pružnosť a odskok lopty, ako je u kvalitného prírodného trávniku. Naviac umožňuje hráčom i hru v kopačkách. Tu sa používajú umelé trávniky s výškou vlasu od 40mm do 60mm.

Kvalita umelých trávnikov a ich určenie sa posudzuje podľa chemického zloženia, typu vlákien, ich dĺžky, hustoty, množstva vsypu a kvality podložky, do ktorej sa vlákna všívajú.

PP-Polypropylónové vlákna sú pevnejšie a sú používané zásadne v športoch, v ktorých sú dôležité odrazové vlastnosti ihriska - ako je napríklad tenis.
PE-Polyetylénové vlákna sú jemnejšie, nespôsobujú popálenie pokožky a preto sú používané v športoch, kde je pravidelný kontakt s povrchom trávnika (vo futbale, volejbale alebo rugby).  Výplň z gumového granulátu (SBR granulát, alebo EPDM granulát) robí povrch jemnejší, tiež prispieva ku kvalite odrazu a má vynikajúce tlmiace vlastnosti, ciže šetrí kĺby a tlmí pády.

Umelá monofilamentná tráva je zaoblenejšia, články trávy sú celistvé, bez rezov. Jej hlavnými vlastnosťami sú vysoká pružnosť, nelámavosť, znamenitá estetickosť, nízke opotrebovanie. Monofilamentné vlákno ponúka zvýšenú životnosť a vynikajúce estetické vlastnosti, trávniky pripomínajúceho prírodný trávnik.
Umelá fibrilovaná tráva má podobné vzhľadové vlastnosti ako monofilamentná tráva, ale jednotlivé články trávy sú prerezávané malými pásikmi a majú určitú mriežkovanú štruktúru. Jej hlavnými vlastnosťami sú zvýšená jemnosť a prispôsobivosť, zlepšená pevnosť vlasov, dobré zachytávacie vlastnosti (piesok, granulát). 

Ako podklad pod tieto umelé trávniky môžu byť použité:

 • vrstvy z drveného kameniva - finančne najdostupnejší podklad
 • asfaltová vrstva
 • pružná podložka - zmes gumového recyklátu, jemného kameňa a polyuretánového spojiva zaručuje zvýšenie pružnosti povrchu, je stabilná a vodopriepustná

Rozlišujú sa umelé trávniky viacúčelové, vhodné pre hru väčššiny bežných športov na dobrej úrovni a špeciálne - zamerané konkrétne na určitý druh športu, napr. futbal, tenis atď., ktoré zaručujú  optimálne herné vlastnosti.

 

Výhody umelých trávníkov :

 • športové vlastnosti najviac podobné antuke /žiadne vírenie prachu/
 • možnosť využitia na viac športov
 • možnosť hry počas celého roka
 • veľký výber rôznych typov a zameraní
 • odhadovaná životnosť cca 20 rokov
 • minimálna údržba /netreba kropiť ani zavlažovať/
 • veľmi dobrý pomer medzi cenou a prevádzkovými vlastnosťami
 • zdravotná nezávadnosť

Viacúčelové ihriská

Viacúčelové ihriská sú určené pre všetkých tých, ktorí požadujú multifunkčnosť - teda maximálne využitie priestorových dispozícií pozemku pre čo najvyšší počet športových aktivít.

Viacúčelové ihriská umožňujú prevádzkovať veľký výber športov: sú mimoriadne vhodné pre malý futbal, tenis, volejbal, nohejbal, basketbal, florbal, ostatné loptové hry, aeróbne cvičenie a ďaľšie aktivity spojené s pohybom na čerstvom vzduchu.

Pre výstavbu viacúčelových ihrísk používame moderné umelé trávniky, ktoré umožňujú rôzne technologické i farebné kombinácie. Zaručujú tak skvelý pocit z hry a bezpečnosť hráčov. Veľkou výhodou sú nízke nároky na údržbu.

AK  MÁTE  ĎALŠIE  OTÁZKY, POŠLITE  ICH  CEZ  KONTAKTNÝ  FORMULÁR - OCHOTNE VÁM ODPOVIEME.